Wpływ social mediów na decyzje zakupowe użytkowników

Firmy na całym świecie nieustannie poszukują nowych sposobów dotarcia do konsumentów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu reklama telewizyjna i prasowa były podstawowymi elementami strategii marketingowych. W obecnej erze te tradycyjne strumienie marketingowe to tylko niewielki segment różnych podejść stosowanych do wprowadzania na rynek i oznaczania nowych produktów i marek.

Coraz większa popularność mediów społecznościowych ukształtowała najnowocześniejszą reklamę i zmieniła sposób interakcji firm z grupami docelowymi. W rezultacie efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych stało się istotnym elementem tworzenia i utrzymywania przewagi konkurencyjnej. Firmy przykładają bardzo dużą wagę do sposobu, w jaki media społecznościowe mogą być wykorzystywane do kształtowania postrzegania marki przez konsumentów i wpływania na ich zamiary zakupowe.

Firmy stosujące strategiczne podejście do korzystania z mediów społecznościowych będą miały przewagę nad tymi, które tego nie robią. Oceniając wpływ mediów społecznościowych na budowanie marki i podejścia marketingowe, analiza istniejącej literatury na temat korzystania z mediów społecznościowych i postrzegania marki może pomóc w zidentyfikowaniu pojawiających się i skutecznych strategii poprawy zaangażowania konsumentów za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Social Media

Coraz większe wykorzystanie technologii w marketingu, reklamie i promocji doprowadziło do zmian w sposobie, w jaki firmy koncentrują się na konsumentach. Stwierdzono, że technologia stała się głównym elementem rozwijających się rynków. Jednocześnie reklama i promocja często koncentrują się na psychologicznych, emocjonalnych i społecznych czynnikach wpływających na zachowania konsumentów, czyli elementach, które są niezmienne i bez względu na to z jakich kanałów reklamowych się korzysta, należy zawsze uwzględnić je w marketingu i tym opartym na technologii i każdym innym. W rezultacie, nawet w obliczu globalnej ekspansji i nowych technologii, firmy muszą zwracać uwagę na cztery podstawowe „P” marketingu: produkt, cenę, miejsce i promocję product, price, place, promotion (Quelch & Jocz, 2008).

Wykorzystanie technologii informacyjnych i mediów społecznościowych to kanały docierania do konsumentów, które są trendami przyszłości. Zamiast skupiać się na krótkoterminowej reklamie należy wzmocnić długotrwałe relacje z konsumentami. Firmy często koncentrują się na trzech najczęściej używanych platformach mediów społecznościowych do wykorzystania w marketingu: Facebook, YouTube i Twitter. Serwisy społecznościowe stały się centrum dystrybucji informacji o produktach, w tym wprowadzania nowych linii produktów, budowania świadomości marki i metod kształtowania zachowań konsumenckich. Media społecznościowe zapewniają wyjątkową możliwość korzystania z marketingu szeptanego szerokiej publiczności, wspierając komunikację między konsumentami i zwiększając świadomość marki za pośrednictwem dużej sieci społecznościowej .

Wpływ social mediów na decyzje zakupowe krok po kroku

Wiedza, jak działają zachowania zakupowe konsumentów, może pomóc w ustaleniu najlepszych strategii przed zainwestowaniem w reklamę w mediach społecznościowych. Zachowania konsumentów podczas zakupów to badanie sposobu, w jaki osoby fizyczne i organizacje wybierają i używają produktów i usług. Dotyczy to przede wszystkim psychologii, motywacji i zachowań, takich jak to, jak ludzie wybierają między markami, jak badają i robią zakupy oraz jak można ulepszyć kampanie marketingowe, aby marki mogły skutecznie na nie wpływać.

Trzy czynniki mogą wpływać na zachowania zakupowe konsumentów: osobiste, psychologiczne i społeczne. Czynniki osobiste dotyczą zainteresowań i opinii jednostki, na które ma wpływ jej dane demograficzne. Czynniki psychologiczne opierają się na ich spostrzeżeniach i postawach, w tym na zdolności pojmowania informacji i na tym, jak widzą swoje potrzeby. Wreszcie, czynniki społeczne składają się z grup rówieśniczych, klas społeczno-ekonomicznych, a nawet wpływu mediów społecznościowych.

Podczas gdy każda osoba ma własne przemyślenia dotyczące robienia zakupów, każdy przechodzi przez tak zwany proces kupowania. Proces ten jest stały, a konsumenci w dowolnym momencie znajdują się na określonym etapie. Rozpoznanie potrzeby na etapie gdy konsumenci zdają sobie sprawę, że czegoś potrzebują i że dokonanie zakupu będzie odpowiedzią na tę potrzebę jest kluczem do sukcesu.

Wyszukiwanie informacji o produkcie

Na tym etapie potencjalni klienci szukają więcej informacji na temat produktu, który chcą kupić. Tutaj mogą się przydać opinie i recenzje produktów, strony internetowe, posty na blogach i reklamy w wyszukiwarce. Budowanie wiarygodności marki w branży, na przykład dzięki płatnym reklamom i pozycjonowaniu, może pomóc w przekonaniu potencjalnych klientów do zakupu. Na tym etapie strategie marketingowe powinny mieć na celu przekonanie potencjalnych klientów, że ich kryteria odpowiadają mocnym stronom Twojego produktu.

Decyzja o zakupie

Konsument przyjrzał się wielu przedmiotom i porównał je na podstawie kryteriów oceny. Są teraz u szczytu krytycznej decyzji: dokonać zakupu, czy nie. Firmy muszą skupić się na tworzeniu poczucia bezpieczeństwa i dawać gwarancje.

Zakup

Jest to etap, na którym konsument decyduje się na zakup. Jednak nadal można stracić perspektywę z powodu skomplikowanych procesów płatności, trudnych w nawigacji witryn e-commerce oraz niereagujących lub nieprawidłowo działających elementów. Utrzymanie wygodnego i usprawnionego procesu może oznaczać różnicę między zamkniętą a utraconą sprzedażą.

Ocena po zakupie

Proces zakupu nie kończy się na sprzedaży. Doświadczenie klienta z produktem decyduje o tym, czy był zadowolony z zakupu, czy nie. Ankiety po zakupie i wiadomości e-mail z podziękowaniem do klientów mogą znacznie pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów i wzmacniać relację z klientami zadowolonymi.

Wpływ mediów społecznościowych na zachowania zakupowe konsumentów

Jak wspomniano wcześniej, media społecznościowe mogą odgrywać ogromną rolę w wywieraniu wpływu na konsumentów podczas zakupów. Oto kilka sposobów, w jakie media społecznościowe wpływają na zachowania rynku docelowego.

Recenzje influencerów

Termin „osoby mające wpływ na społeczność” odnosi się do osób, które mają znaczący udział w mediach społecznościowych. Influencerzy znają się na mediach społecznościowych i często tagują sklep lub markę produktów, z których korzystają, dając tym instytucjom szeroki zasięg w zakresie określonych grup demograficznych

Niezależnie od tego, czy ich posty są sponsorowane, czy nie, ich obserwatorzy mogą być skłonni do odebrania lub przekazania zakupu.

Recenzje znajomych w mediach społecznościowych

Początkowym celem mediów społecznościowych było łączenie ludzi i umożliwienie im dzielenia się informacjami. Teraz media społecznościowe mogą być potężnym narzędziem dla użytkowników do wyrażania opinii na temat produktu lub marki z większą szybkością i szerszym zasięgiem. Ponieważ 81% konsumentów rozważa zakupy na podstawie sugestii znajomych, nie można zaprzeczyć, że ma to wpływ na rynek docelowy.

Obecność marki w mediach społecznościowych

Nie wystarczy sprzedawać produktów i usług online. Twoja marka musi się wyróżniać i być rozpoznawalna w morzu informacji dostępnych dla użytkowników mediów społecznościowych. Posiadanie spójnego i wyraźnego głosu na wybranej platformie – plus regularnie aktualizowany kanał – może poprawić wizerunek marki i wiarygodność dla obecnych obserwujących i potencjalnych klientów, zwiększając prawdopodobieństwo konwersji.

Reklama w mediach społecznościowych

Ponieważ media społecznościowe stale docierają do szerszego grona odbiorców, reklama w mediach społecznościowych umożliwiła bardzo skoncentrowane targetowanie. Pozwala to markom na tworzenie bardziej dokładnych strategii marketingowych, które docierają na ich rynek docelowy.

Platformy takie jak Facebook i Instagram przeszły od chronologicznego wyświetlania postów w swoich kanałach aktualności do wyświetlania postów z większą liczbą zaangażowanych użytkowników w pierwszej kolejności. Marki i firmy mogą skorzystać z tego algorytmu, zachęcając do polubień, komentarzy i udostępniania swoich treści. To posunięcie może również sprzyjać rozmowom między firmami i konsumentami oraz wpływać na ogólny wizerunek marki.

Korzystaj z mediów społecznościowych, aby uzyskać przewagę swojej marki. Zachowania konsumentów, mimo że wciąż kierują się czynnikami osobistymi, psychologicznymi i społecznymi, uległy zmianie wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych.

Previous Article
Next Article