Co zrobić, aby być szczęśliwym?
Czy jesteś tą osobą, która twierdzi, że nie ma w życiu szczęścia? W tym artykule podpowiem Ci co musisz zrobić, aby byś szczęśliwym. To naprawdę nie takie trudne jak Ci się wydaje. Potrzeba trochę dobrej woli, odrobinę chęci, ziarnko wiary i ciut determinacji. NAPRAWDĘ!
Trochę teorii…
Co zrobić, aby być szczęśliwym – Czym jest szczęście?
Według definicji: „Szczęście jest jedną z emocji, jakie potrafi odczuwać człowiek. O szczęściu mówimy, gdy dane doświadczenie oceniamy jako coś pozytywnego, może ono oznaczać zarówno zadowolenie jak i rozbawienie, może być chwilowe bądź też krótkotrwałe.
Wielu badaczy (w tym neurologów) uważa, iż odczuwanie szczęścia jest mocno uzależnione od poziomu takich związków w ludzkim organizmie jak:
• serotonina (zwana popularnie „hormonem szczęścia”, będąca organicznym związkiem chemicznym)
• dopamina (organiczny związek chemiczny, ważny neuroprzekaźnik)
• endorfiny (hormony peptydowe wywołujące stany euforyczne, również zwane „hormonami szczęścia”)
Co zrobić, aby być szczęśliwym? – Filozofia, psychologia, religia
Teorie na temat szczęścia wysuwane przez współczesnych psychologów w wielu miejscach są bardzo podobne do tych, jakie wysuwali już starożytni filozofowie. Jak problem szczęścia widzą zatem filozofia, psychologia i religia? Wielcy filozofowie, z Sokratesem i Arystotelesem na czele, rozważając co zrobić aby być szczęśliwym się zastanawiali się przede wszystkim nad tym, JAK osiągnąć szczęście? CZY w ogóle jest ono osiągalne? JAKA jest jego natura?
Szczęście a filozofia
Wspomniany Arystoteles zakładał, iż szczęściem jest działanie w zgodzie z naturą, a jako że dla istoty ludzkiej naturalnym jest myślenie oraz tworzenie organizacji politycznej, najbardziej szczęśliwymi mogą być ci, którzy myślą i tworzą (przykładowo mężowie stanu, filozofowie). Ponadto Arystoteles zauważył, iż szczęście wynika z zaspokajania potrzeb fizjologicznych takich jak między innymi dobre odżywianie. Z kolei wyznawcy takiego stanowiska etycznego jak eudajmonizm uważali, że szczęście jak najwyższą wartością, ideałem oraz celem życia, do którego należy dążyć. Prawdziwe szczęście ich zdaniem osiągalne jest jednak dopiero w życiu pozagrobowym.
Szczęście a religia
Wyznawcy chrześcijaństwa za największe szczęście uznają możliwość bezpośredniego kontaktu z Bogiem. Islam natomiast głosi, że aby być szczęśliwym należy postępować zgodnie z wolą Allaha. Buddyści głęboko wierzą w to, że szczęście można osiągnąć wyzbywając się wszelkich pragnień (bowiem nie można ich całkowicie zaspokoić) i osiągnąć w ten sposób stan jakim jest Nirwana.
Szczęście a psychologia
Jeżeli przebrnąłeś przez teorię, to czas na praktykę!
Co zrobić, aby być szczęśliwym? DO DZIEŁA!
Według wielu psychologów stan szczęścia osiągnąć można poprzez zaspokojenie potrzeb, a są to takie potrzeby jak potrzeba samorealizacji, szacunku, miłości, bezpieczeństwa, potrzeby fizjologiczne. Kiedy już człowiek zaspokoi je wszystkie, będzie szczęśliwy.
Każdy chciałby być szczęśliwym, bo zupełnie naturalnym i ludzkim odruchem jest dążenie do szczęścia. Czy znasz osobę, która z założenia nie chce byś szczęśliwa? Nie, chyba nie ale nie każdy chce zmienić ten stan. Stara prawda mówi, że czasami szczęściu trzeba pomóc… TY właśnie to robisz. Ale zanim.. odpowiedz sobie sam/sama na pytania:
1 Czym jest dla Ciebie szczęście?
2 Jak TY je definiujesz?
3 Kiedy mógłbyś powiedzieć „TAK JESTEM SZCZĘŚLIWY!
Odpowiedzi sobie zapisz. Przyjrzyj się kartce i pomyśl „W jaki sposób mogę osiągnąć stan, który nazwę swoim szczęściem?” Właśnie zrobiłeś pierwszy i najtrudniejszy krok – zdefiniowałeś swój CEL.
Może nawet już wiesz co zrobić, aby być szczęśliwym?
Co zrobić, aby być szczęśliwym?- Pułapka
Jeżeli odpowiedziałeś sobie szczerze na trzy punkty powyżej, to z pewnością łatwo odróżnisz prawdziwe, szczęście o silnych fundamentach od chwilowej euforii, która w dłuższym wymiarze szczęścia nie daje i jest swoistą pułapką w którą często się łapiemy.
Chwilowe szczęście wynikać może przykładowo z nowo nabytej rzeczy przedmiotu lub ucieczki w używki. Jeżeli któraś z wymienionych rzeczy widnieje na Twojej liście, to uważaj. Nie da Ci ona prawdziwego szczęścia. W efekcie będziesz kupować jeszcze więcej lub coraz częściej będziesz sięgać po używki.
SKUP CAŁĄ SWOJĄ UWAGĘ I ENERGIĘ na prawdziwych wartościach. Naukowo udowodniono ale myślę, że bez tego zgodzisz się ze mną, że o trwałym szczęściu można mówić gdy:
oceniasz własne życie jako w pełni wartościowe i udane, masz dobrą pracę, żyjesz w szczęśliwym związku partnerskim, masz kochającą rodzinę, masz niewielu ale prawdziwych przyjaciół.
No dobrze, więc co zrobić, aby być szczęśliwym?
a zatem:
Zadbaj o dobre relacje z ludźmi!
Człowiek, nawet ten najbardziej nieśmiały i mało towarzyski, nie jest stworzony do tego, aby funkcjonować w całkowitym odosobnieniu. Ogromnie ważne jest to, aby nawiązywać nowe znajomości i pielęgnować te obecnie istniejące. Jeśli niewielka impreza w gronie przyjaciół, może po prostu kawa z przyjacielem/przyjaciółką, spacer, zakupy? Człowiek został stworzony jako istota „stadna”. Lubimy przynależeć i identyfikować się z konkretnymi grupami. Jest to np. wspólna grupa ćwiczących z Tobą w klubie fitness, lub cotygodniowe spotkania Towarzystwa Etymologicznego.
Bądź aktywny, ale tak jak lubisz!
Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko z tego względu, aby utrzymać prawidłową wagę i figurę. Dowiedzione jest naukowo, że w czasie aktywności fizycznej wzrasta poziom „hormonów szczęścia”. Nie można jednak zmuszać się do czegokolwiek. Nie lubisz biegać, może przypadną Ci do gustu wycieczki rowerowe? Nie lubisz ćwiczyć na siłowni, może wybierzesz się na basen albo wypróbujesz coraz to bardziej popularny Nordic Walking? Możliwości spędzania czasu w sposób aktywny jest wiele, dlatego też każdy znajdzie taką formę aktywności, która będzie dawać satysfakcję i… szczęście. Co jest ważne? Aby się nie poddawać! Poszukiwanie idealnego sportu może zająć trochę czasu.
Odżywiaj się zdrowo!
Oczywiście rzecz nie polega na tym, aby odżywiać się wyłącznie warzywami, owocami i pić wodę. Można pozwolić sobie na drobne „grzeszki” żywieniowe jak kawałek tortu czy batonik, bo i one poprawiają nastrój, jednak na co dzień należy zwracać uwagę na to, aby potrawy były lekkie, tj. niezbyt tłuste i ciężkostrawne. Najważniejsze jest śniadanie, bo to ono ma dostarczyć nam energii na sporą część dnia. Warto pamiętać o nienajadaniu się na noc, bo wówczas proces trawienia przebiega znacznie wolniej.
Zadbaj o rozwój duchowy i intelektualny!
Kwestia rozwoju duchowego nie jest związana wyłącznie z wyznawaniem danej religii. Rozwijać się pod względem duchowym można na wiele sposobów, począwszy od czytania książek, oglądania filmów, wyjścia do opery a skończywszy na podjęciu decyzji o dalszej edukacji. Co jest ważne? To, aby zyskać poczucie, że się rozwijamy, bez względu na to, jaką ścieżkę owego rozwoju duchowego wybierzemy.
Pracuj i rozwijaj się!
Praca to nie tylko obowiązek! Pracujemy przede wszystkim po to, aby zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Niemniej nie powinniśmy zapominać o tym, że praca także może i powinna dawać radość i satysfakcję. Jeśli zatem praca nie daje szczęścia, a wręcz przeciwnie, jest przyczyną stresu, zmęczenia, nieprzespanych nocy, należy ją zmienić. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Owszem, ale mimo wszystko jest to wykonalne. Nie należy rzecz jasna rzucać pracy pod wpływem chwili i silnych emocji, nie mając nic w zanadrzu, ale nie należy też w takiej pracy bezczynnie tkwić. Trzeba szukać zajęcia w takim zawodzie, który będzie dawać satysfakcję i w konsekwencji prowadzić do spełnienia na gruncie zawodowym.
Może myślisz teraz „ale nuda” i „to ma mi dać szczęście? TAK, dokładnie. Pamiętaj, życie to nie „codzienna kolacja na dachu wieżowca”! Nie codziennie w Twoim życiu zdarzają się chwile wielkiej radości i euforii. Doceniaj mniej euforyczne ale bardzo trwałe rzeczy w Twoim życiu. One Ci zapewniają solidne podwaliny, spokój w życiu, poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Będziesz szczęśliwy naprawdę…