O fotelikach dziecięcych …
Fotelik samochodowy to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dzieci. Jego zadaniem jest ochrona dziecka podczas jazdy do momentu, kiedy będzie mogło bezpiecznie korzystać z trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Musisz wybrać fotelik dla swojego dziecka i nie wiesz, który kupić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o fotelikach dziecięcych – kompleksowo odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Jak wybrać fotelik dziecięcy
Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, decyzja o zakupie fotelika dla dziecka nie jest taka prosta. Wynika to z faktu, że foteliki dziecięce dzielą się na różne typy, a także klasy wiekowe i wagowe. Dodatkowo niektóre produkty różnią się rodzajem mocowania (system ISOFIX, montaż za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa). Ponadto, szukając odpowiedniego fotelika dla dziecka, natkniesz się na nazwy takie jak ADAC czy RWF. Zdajemy sobie sprawę, że rodzicom, zwłaszcza tym, którzy mają pierwsze dziecko, trudno jest filtrować wszystkie te informacje. Dlatego stworzyliśmy ten przewodnik.
Dokonując wyboru, zwróć szczególną uwagę na:
- Rodzaj montażu (ISOFIX, montaż na pasach trzypunktowych),
- Kierunek montażu fotelika dziecięcego (czy fotelik można zamontować przeciwnie do kierunku jazdy?),
- Wiek i wzrost dziecka,
- Certyfikaty i badania fotelika dziecięcego (m.in. ADAC, Intertek),
- Adaptacja do pojazdu.
Kategorie fotelików
Kolejnym problemem z doborem odpowiedniego fotelika dla dziecka jest dobranie odpowiedniej klasy wagowej i rozmiaru. Głównie dlatego, że foteliki samochodowe z wieloma opcjami stają się coraz bardziej popularne. Jakie rodzaje fotelików dziecięcych można znaleźć w sklepach?
- ECE 0 – do 10 kg
- ECE 0+ – do 13 kg
- ECE I – od 9 do 18 kg
- ECE II – od 15 do 25 kg
- ECE III – od 22 do 36 kg
Foteliki dziecięce obejmujące kilka grup należą np. do grupy ECE II/III przeznaczone są dla dzieci o wadze od 15 do 36 kg. Niektóre sklepy i producenci podają grupy wiekowe, które pomogą Ci dokonać wyboru. Pamiętaj jednak, że są to tylko wskazówki. Powinieneś przede wszystkim patrzeć na dopuszczalną wagę i wzrost dziecka.
Kiedy należy wymienić fotelik dziecięcy na większy?
Wskazaniem, kiedy należy wymienić fotelik dziecięcy na większy, jest zarówno waga, jak i wzrost dziecka. Jeśli głowa wystaje ponad zagłówek, czas kupić większy model lub zmienić ustawienia fotelika (np. z ECE I na ECE II). Dla rocznego dziecka, które jest bardzo małe, należy wybrać inny fotelik niż dla większego niż przeciętne dziecka w tym samym wieku.
Certyfikaty
Kolejnym ważnym aspektem przy zakupie fotelika dla dziecka są jego certyfikaty i testy. Zazwyczaj instytuty te dokonują przeglądu nowych i popularnych produktów na rynku. Jednocześnie nie informują producentów, że chcą je przetestować. Producenci również nie mogą zlecić im wykonania takiego testu. Dzięki temu testy te są niezależne i wiarygodne.
ADAC
Testy ADAC są bardzo rygorystyczne, a foteliki, którym są poddawane, to zazwyczaj jedne z najnowszych i najpopularniejszych na rynku. Instytut nie informuje producentów, które foteliki są testowane. Ocena obejmuje: bezpieczeństwo, obsługę, ergonomię, obecność szkodliwych substancji oraz łatwość czyszczenia. Oceny 1,0-1,5 to najwyższa ocena, a 4,6-5,5 to najniższa. ADAC to jedna z najbardziej znanych na świecie organizacji testujących foteliki dziecięce.
Co to jest ISOFIX?
ISOFIX to system, który umożliwia szybkie przymocowanie fotelika do samochodu bez konieczności używania pasa bezpieczeństwa. Pomiędzy siedzeniem a oparciem fotelika samochodowego znajdują się dwa wsporniki mocujące, a do bazy ISOFIX przymocowane są dwa ramiona blokujące. Ze względu na sposób mocowania ISOFIX jest sztywniejszy niż pas samochodowy. Dodatkowo fotelik dziecięcy ISOFIX posiada kontrolki, które informują o prawidłowym zamontowaniu fotelika, co znacznie ogranicza możliwość nieprawidłowego zamocowania.
Przeciwnie do kierunku jazdy – co to jest RWF?
RWF, z angielskiego – tyłem do kierunku jazdy, to fotelik dziecięcy montowany przeciwnie do kierunku jazdy. Według testów przeprowadzonych przez Thomasa Turbella (twórcę idei przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy) w Instytucie VTI, foteliki dziecięce RWF mają o 92% mniejsze ryzyko obrażeń w razie wypadku. Wszystkie foteliki dziecięce z grupy ECE 0- i ECE 0+ można mocować tylko w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, podczas gdy tylko niektóre foteliki dziecięce z grupy ECE I i II mogą być montowane także w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy.
Zaleca się, aby dzieci do 3-4 roku życia jeździły tyłem. Wytyczne te obowiązują m.in. w Skandynawii, która słynie z restrykcyjnego bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że należy wybierać fotele w kategorii ECE I/II, które można zamontować z tyłu.
Fotelik dziecięcy chroni dziecko bardziej kompleksowo niż jakiekolwiek inne rozwiązanie! Zapewnia odpowiednią ochronę w przypadku zderzenia bocznego oraz zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się dziecka pod pasem w przypadku zderzenia czołowego. Nie warto więc wybierać tańszych, niesprawdzonych rozwiązań – bezpieczeństwo dziecka zawsze powinno być na pierwszym miejscu, a dopiero potem należy spojrzeć na cenę czy design. Pamiętaj też, aby nie kupować używanego fotelika dla dziecka: w takich przypadkach nie możesz mieć pewności, że fotelik będzie bezwypadkowy!